Rzeźbiarze Ziemi Kaszubskiej

moderator
moderator
Filmów: 352

Zaloguj się by dodać
do ulubionych
5
   

 średnia: 3  głosów: 5

Je zrobióny: wtorek, 24, czerwiec 2014 11:54

Odsłony: 5567

Rzeźba jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin sztuki ludowej na Kaszubach. Twórcy ludowi tworzą unikalne wyroby artystyczne, czynią piękno natury bardziej widocznym i czerpią satysfakcję z upiększania otoczenia. Ważną cechą sztuki ludowej Kaszub jest wykwintna prostota i tradycja technik twórczych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Rzeźba kaszubska wyróżnia się swym pięknem oraz bogactwem i jest rozpoznawana na całym świecie. Prace twórców tego regionu trafiają na wystawy i do muzeów na całym świecie. 

Najlepszym przykładem jest rzeźbiarz Czesław Birr z Mściszewic, którego dzieła znajdują się w zbiorach i galeriach wszystkich kontynentów, z wyjątkiem Antarktydy. Innym znanym na całym świecie kaszubskim twórcą ludowym jest Józef Chełmowski, rzeźbiarz, malarz, filozof i wynalazca. Jego dzieła zasilają nie tylko muzea regionalne, m.in w Bytowie, ale także w wielu krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Podobnie do wielu krajów trafiły prace Zenona Kosatera, który przy swojej pracowni prowadzi bezpłatne warsztaty twórcze dla młodzieży i dorosłych. Wiadomo, że również prace innych twórców upiększają krajobraz Pomorza, nie tylko jako ozdoby, ale pełnią funkcje sakralne, co widać na przykładzie przydrożnych kapliczek, tworzących niepowtarzalny klimat Szwajcarii Kaszubskiej. Rzeźby ludowe powstające na Kaszubach charakteryzują się specyficzną, niepowtarzalną kolorystyką, wzornictwem i formą. Sztuka ludowa Kaszub narodziła się wskutek potrzeb bytowych ludności i rozwijała się od najdawniejszych czasów.

Filmë o podobny tematice

Zaloguj się, aby komentować.


Copyright © 2024 Wirtualne Kaszuby. Wszelczé prawa są zastrzegłi.

Projekt òstôł zrealizowóny dzãka dëtkóm Minystra Administracji i Cyfrizacji